یکی از مهمترین ارکان نظام ی کشورهای جهان در حال حاضر،احزاب ی یا روش‌های نظام مندکردن شیوه دستیابی به قدرت ی و راهکارهای صحیح چرخش نخبگان است. در بسیاری از کشورهای دنیا روشمند و هدفمند کردن دستیابی به قدرت اولویت اول واساسی نظام ی است، تا حدی که شکل گیری بسیاری از این نظامات مدیون گروه‌های ی و شبکه‌های فعال در حوزه ت داخلی است. در حقیقت این شبکه‌ها که در ادبیات ی امروز، به حزب ی شهره شده‌اند کانال‌هاییبرای تربیت نیرو برای دستیابی به جایگاه‌های ی و حکومتی و همچنین تقویت تعامل بین نظام ی و عامه مردم هستند.

درباره معنی حزب در لغتنامه دهخدا آمده است: «حزب: گروه، دسته، گروه مردم، سپاه یا دوستان یا تابعین کسی، عبارت از دسته و فرقه ی که در اموراجتماعی نظرهای خاص به یک طبقه را تعقیب کند.» (دهخدا، ج۱۹، ص۵۰۷) شکل‌گیری احزاب و گروه‌های ی به شکل امروزین آن، به‌تبع پیدایش آن در مغرب‌زمین بود که به نوشته دایرة‌المعارف بریتانیکا از قرن نوزدهم به عرصه ی جوامع غربی پا گذاشتند.(بریتانیکا، ج۲۵، ص۹۹۲)

ایرانیان پس از آشنایی با واژه پارتی (PARTY)در ترجمه آن کلمه «حزب» را برگزیدند. این انتخاب به احتمال قریب به‌یقین مسبوق به سابقه کاربرد آن در قرآن کریم بوده است و ایرانیان با تطبیق کارکرد پارتی با مفهوم قرآنی حزب، آن را برگزیدند. در قرآن کریم در ۲۰ آیه واژه حزب و جمع آن (احزاب) به کار رفته است. یک سوره نیز به نام احزاب نامیده شده است. حزب در مفهوم قرآنی علاوه بر مفهوم کلی دسته و گروه، در معانی «حزب‌الله» و «حزب‌الشیطان» به معنی تابعین و هواداران حق و باطل به کار رفته است.

با این حال و به‌رغم آشنایی با واژه حزب، انتخاب این واژه در ترجمه کلمه PARTYبرای اولین بار در دوره معاصر متداول شد. گروه‌های ی، اجتماعی در دوره‌های پیشین همچون اسماعیلیه، حروفیه و فرق گوناگون صوفیه هیچ گاه از کلمه حزب برای نامگذاری استفاده نکرده‌اند.

منبع: انتخابات مجلس 98

 

 


انتخابات مجلس ی ,حزب ,واژه ,احزاب ,نظام ,گروه‌های ,ی و ,نظام ی ,دستیابی به ,کار رفته ,به قدرتمنبع

تاریخ انتخابات مجلس 98

زمان انتخابات مجلس 98

حوزه انتخابیه

انتخابات مجلس

کاندیدای انتخابات مجلس

انتخابات مجلس یازدهم

احزاب سیاسی در ایران

مشخصات

موسسه خیریه سگالمحل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

سایت معرفی منبع تغذیه بی وقفه (ups) گردشگری دانلود فیلم و سریال شرکت نگین سرما سرزمینم ایران الیاسون دانلود آهنگ سه تار خرید آنلاین لاستیک نکات لازم برای دوران بارداری