مجلس شورای اسلامی رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در کشور ایران است که از نمایندگان برگزیده در  انتخابات مجلس، تشکیل شده‌است. در فرمان مشروطیت از مجلس ایران هم به عنوان مجلس مقدس شورای ملی و هم مجلس شورای اسلامی نام برده شده‌است. در قانون اساسی مشروطه و قانون اساسی جمهوری اسلامی پیش از بازنگری نام این نهاد مجلس شورای ملی بوده‌است. هر چند که در ۳۱ تیر ۱۳۵۹ نمایندگان مجلس این نهاد را «مجلس شورای اسلامی» نامگذاری نمودند.

مصوبات مجلس شورای اسلامی اگر مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرند، برای اجرا به قوه مجریه ایران و قوه قضائیه ابلاغ می‌شوند. در برخی مسائل بسیار مهم اقتصادی، ی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد که در خواست این مراجعه به آراء عمومی نیز باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد. مجلس ایران از سایر قوا مستقل است و به‌طور قانونی نباید هیچ اثرگذاری از بیرون بر تصمیمات مجلس وجود داشته باشد.

هم‌اینک در دوره دهم مجلس شورای اسلامی تعداد نمایندگان مجلس (با رئیس مجلس) ۲۹۰ نفر است و ریاست این دوره از مجلس به عهده آقای علی لاریجانی است.

منبع: انتخابات مجلس 98


انتخابات مجلس مجلس ,شورای ,اسلامی ,نهاد ,نمایندگان ,قوه ,مجلس شورای ,شورای اسلامی ,به آراء ,شده‌است در ,از مجلس ,مجلس شورای اسلامیمنبع

تاریخ انتخابات مجلس 98

زمان انتخابات مجلس 98

حوزه انتخابیه

انتخابات مجلس

کاندیدای انتخابات مجلس

انتخابات مجلس یازدهم

احزاب سیاسی در ایران

مشخصات

موسسه خیریه سگالمحل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تولیدی لباس زنانه ردیاب و طلایاب و فلزیاب گراویتاتور | GRAVITATOR News Of Article Finder کد آهنگ پیشواز راه اندازی خط تولید انواع زغال مطب دندانپزشک اریا خوابکودکم دانشگاه فرهنگیان سیمین رخ دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. مای مانهوا